Bubnování s Mirkou Veselou

V minulém týdnu (21. a 22. 3.) se po celé dopoledne ozývaly ze tříd zvuky bubnů.

Téměř po pěti letech jsme na půdu naší školy opět pozvali paní lektorku Mirku Veselou a jsme moc rádi, že si našla i přes pracovní vytížení čas za dětmi přijet. Paní Veselá pracuje v sociálních službách v Uh. Hradišti a jejími klienty jsou lidé s mentálním postižením. Zároveň zde využívá muzikoterapii, což je její velký koníček.

Za námi přijela s dvaceti bubny DJEMBÉ /džembé/, se kterými učila postupně všechny třídy aktivně pracovat. Nejdůležitějším prvkem byl rytmus, děti zapojovaly postupně nejen ruce, ale i další části těla. Také bylo důležité se soustředit a zaměřit pozornost na ruce lektorky, což se většině dětí po nějakém čase dařilo a dokázaly se sladit. V rámci bubnování si děti zahrály na dostihové koně, kdy byly úžasně motivovány k pozornosti a změnám rytmu nebo se na chvíli převtělily do různých zvířat, jejichž pohyby doprovázely hrající buben lektorky.

Kromě bubnů s sebou přivezla na ukázku i jiné netradiční hudební nástroje, např. ústní harfu, brumle, šamanský buben, tibetské mísy, australské didgeridoo, dešťovou hůl a mnohé další. Předvedla nám způsob, jakým se na ně hraje. Tibetské mísy a některé nenáročné nástroje si děti vyzkoušely při hudebně-pohybových hrách.

Podle odborníků na muzikoterapii síla rytmu a tónů afrických bubnů přenáší na hudebníky psychickou pohodu a uvolnění a má příznivý vliv na zdravotní stav.

Každé třídě nebo skupince dětí se paní Veselá věnovala bezmála dvě hodiny, byla neúnavná a bylo na ní vidět, jak moc ji práce baví a naplňuje. Svou pozitivní energii a radost předávala nám všem:-)

Náhledy fotografií ze složky Bubnování s Mirkou Veselou